Jak oszczędzać prąd i zmniejszyć rachunki za energię elektryczną?

Twoje faktury za energię elektryczną opiewają na coraz wyższe kwoty, mimo że koszt prądu nie uległ zmianie? A może w porównaniu do znajomych płacisz za prąd znacznie więcej przy takiej samej liczbie domowników? Sprawdź, jak zmniejszyć opłaty za prąd w Twoim domu.

Wyższe rachunki mogą wynikać z błędnego naliczenia czy awarii licznika, jednak najczęstszą przyczyną jest większe zużycie energii elektrycznej. Chcesz płacić mniej? Zacznij od dobrych nawyków i proekologicznych decyzji zakupowych. Postaw również na nowoczesne i energooszczędne rozwiązania inteligentnego domu.

Oszczędzanie prądu na co dzień

Nie musisz rezygnować z oglądania telewizji, żeby płacić mniej za prąd. Metodą „małych kroczków” można zajść całkiem daleko, również w kwestii oszczędzania.

Oto proste sposoby, dzięki którym Twoje domowe opłaty za prąd ulegną zmniejszeniu.

  1. Podczas gotowania na indukcji używaj pokrywek i stawiaj garnki na polach grzewczych o zbliżonej średnicy.
  2. Wlewaj do czajnika tylko tyle wody, ile potrzebujesz.
  3. Unikaj niepotrzebnego otwierania piekarnika podczas pieczenia.
  4. Nie wkładaj do lodówki/zamrażarki ciepłych potraw i napojów.
  5. Uruchamiaj zmywarkę/pralkę tylko po całkowitym napełnieniu. Używaj przy tym zaprogramowanych na oszczędzanie prądu („eco”).
  6. Po naładowaniu urządzenia (laptopa, telefonu) wyjmij ładowarkę z gniazdka.
  7. Nie pozostawiaj włączonych urządzeń (telewizora, komputera), gdy z nich nie korzystasz.
  8. Wyłączaj światło, gdy wychodzisz z pomieszczenia na dłużej.

Poznaj bliżej inteligentne przełączniki Keemple

Jak zaoszczędzić na prądzie, robiąc zakupy?

Jak widzisz, wszystko sprowadza się do racjonalnego korzystania z urządzeń domowych. Jednak o tym, jak zmniejszyć rachunki za prąd, warto pomyśleć wcześniej, podejmując dobre decyzje zakupowe.

Wybierając sprzęt RTV i AGD, zwracaj uwagę na klasę energetyczną urządzeń. Im wyższa klasa, tym mniejsze opłaty za prąd. Od 1 marca 2021 roku skala obejmuje siedem punktów od A do G (wcześniej od A+++ do D), przy czym klasa A jest zarezerwowana dla najbardziej energooszczędnych urządzeń, a do klas F i G (dawniej A+) trafiają te pobierające najwięcej prądu.

jak zaoszczędzić prąd w domu salon

Koszt prądu (a konkretnie rachunków za zużycie energii elektrycznej) ulegnie zmianie na Twoją korzyść, jeśli zainwestujesz w oświetlenie LED. Wymiana jednej żarówki to ok. 45 zł oszczędności rocznie. Ponadto lampy LED-owe zapewniają mocniejsze światło, a przy tym mają ok. 10 razy dłuższą żywotność niż żarówki wolframowe czy halogeny.

Jak oszczędzać prąd w domu ze smart home?

Systemy automatyki budynkowej optymalizują zużycie prądu, dzięki czemu przyczyniają się do niższych opłat oraz zmniejszenia śladu węglowego w przyrodzie.

Jak zmniejszyć rachunki za prąd dzięki instalacji smart home? Możesz zaprogramować swój dom tak, aby po Twoim wyjściu pracował w trybie oszczędnościowym – wystarczy wybrać odpowiednie scenariusze inteligentnego domu.

Nie musisz pamiętać o gaszeniu światła czy wyłączaniu radia i telewizora – system zrobi to za Ciebie. Co więcej, inteligentny dom „sam” przykręci termostaty, by zmniejszyć ogrzewanie (a więc i opłaty za prąd), gdy wyjdziesz do pracy czy spędzisz weekend za miastem.

Dzięki Smart Home Keemple możesz płacić mniej za energię elektryczną. Chcesz wiedzieć więcej? Zapraszamy do kontaktu!